
Soil Stabilization Plant - Dimension (L*w*h): 14.5 X 2.6 X 3.7 M Approx. Meter (M)
Price: 1500000.00 INR / Piece
(1500000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Motor Power | 60 HP (main mixer); 7.5 HP (feeder) approx. Horsepower (HP) |
| Surface | Powder coated finish |
| Color | Other, Industrial Blue & Yellow (customizable) |
| Lifting Height | 3.2 m approx. Meter (m) |
| Lifting Speed | 22 m/min approx. m/m |
| Product Type | Soil Stabilization Plant |
| General Use | Producing stabilized soil for road construction, land development, and infrastructure projects. |
| Material | Other, Mild Steel, Stainless Steel (Critical Parts) |
| Computerized | No |
| Cooling System | Other, Air cooled motor system |
| Method | Other, Continuous Mixing |
| Voltage | 415 V, 3 Phase, 50 Hz Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | 14.5 x 2.6 x 3.7 m approx. Meter (m) |
| Feature | Robust design, corrosion resistance, easy operation, accurate proportioning, high mixing efficiency |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Other, Industrial Blue & Yellow (customizable) |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Price | 1500000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AADFK6823E1ZM
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AADFK6823E1ZM
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr Niraj Shah
Members since
19 Years
Address
Plot No. 520, Road No. 14, Kathwada, GIDC, Odhav-Kathwada Road, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
Construction Machinery in Ahmedabad
Report incorrect details






























