
Soil Ph Balancer Liquid - Organic Raw Water Conditioner, 99% Purity, Water Soluble, Odorless, Slow Release Type, Enhances Efficiency Of Ai
Price: 94.40 INR / Liter
(80.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
96.00 INR / Liter
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
50
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Smell | Other |
| Taste | Odorless |
| Solubility | Water Soluble |
| Form | Liquid |
| Purity | 99 |
| Storage | Room Temperature |
| HS Code | 3808 |
| Classification | Other, Soil PH Balancer |
| Release Type | Slow |
| Grade | Agriculture Grade |
| Application | Agriculture |
| Usage | Agriculture spray / organic farming |
| Main Material | Raw Water Conditioner |
| Type | Other |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | BottleShipping Cost Will Depend on Location & Volume |
| Main Domestic Market | All India |
| MRP | 96.00 INR |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Min Quantity | 1 |
| Packsize | 50 |
| Shipping Type | free |
| Stock Quantity | 5000 |
| Brand Name | greenchembiotech |
| Pkg Box Breadth | 4.00 in |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 24.00 in |
| Pkg Box Height | 36.00 in |
| Returnable | No |
| Max Quantity | 100 |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Liter/Liters |
| Price Type | fixed |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Price | 80.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Liter/Liters |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Form : Liquid
Target Crops : Vegetables
Grade Standard : Industrial Grade
Shelf Life : 1 Year
Manufactured By : Greenchem Biotech
We are manufacturing and supplying in tank pH Balancer to our B2B customers in bulk from our Pune based factory. India.
Use PH balancer to control pH and to make water soft and to enhance efficiency of AI
Note - add PB in tank prior addition of Agri inputs check Jar Test slowly in water with stirring.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GREENCHEM BIOTECH has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Pesticides from GREENCHEM BIOTECH at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAVPR1621B1ZQ
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAVPR1621B1ZQ
Pune, Maharashtra
CEO
Mr Prabhakar Namdev Raut (m.sc. Ph.d )
Members since
17 Years
Address
Gat No - 152, At / Po - Lavale, Tal - Mulshi, Dist-Pune, Pune, Maharashtra, 412115, India
agricultural pesticides in Pune
Report incorrect details





























