
Soil Permeability Apparatus - Material: Stainless Steel
Price: 29500.00 INR / Number
(25000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
29500.00 INR / Number
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Temperature | Operating range 5C to 45C |
| Test Range | Coefficient of permeability 107 to 102 cm/sec |
| Accuracy | 1% of reading |
| Power Supply | Electric |
| Automation Grade | Manual |
| Operate Method | Automatic |
| Port Size | Inlet/Outlet ports: 6 mm |
| Features | Removable stand, corrosion-resistant components, acrylic/borosilicate tubes, quick-release valves |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Specimens | Single specimen at a time |
| Hardness | Metallic components: Brinell 95-120 HB |
| Mounting Type | Benchtop |
| Measuring Range | 107 to 102 cm/sec |
| Resolution | 0.01 ml |
| Max Height | 500 mm including stand |
| Display Type | Glass measuring cylinder/manual reading |
| Application | Determines soil permeability for geotechnical research |
| Humidity | Ambient |
| Specimen Size | Diameter: 100 mm, Height: 127.3 mm |
| Equipment Type | Soil Permeability Apparatus |
| Interface Type | Analog/manual |
| Response Time | Immediate/manual |
| Usage | Industrial |
| Product Type | Soil Permeability Apparatus |
| Capacity | 1000 ml cylindrical mould |
| Machine Weight | Approx. 22 kg |
| Test Speed | Standard constant head or falling head method |
| Test Width | Cylinder diameter: 100 mm |
| Test Stroke | 300 mm (max. height of soil column) |
| Control Mode | Manual with valves and regulators |
| FOB Port | NAVI MUMBAI |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | EXPORT PACKAGING |
| Main Export Market(s) | Australia, Central America, North America, South America, Western Europe, Middle East, Eastern Europe, Asia, Africa |
| Certifications | NA |
| Pkg Box Height | 30.00 inches |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Number |
| Returnable | No |
| MRP | 29500.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | Globetrek |
| Shipping Type | free |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Price | 25000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 50.00 inches |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 40.00 inches |
| Unit Type | Number |
| Stock Quantity | 100 |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
GlobeTrek Engineering Corporation is Trusted Manufacturer , Supplier & Exporter of Civil Engineering & Scientific Laboratory Equipments.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAMFG8874A1Z4
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAMFG8874A1Z4
Navi Mumbai, Maharashtra
Sales & Marketing Manager
Mr Rohan Ramesh Chipunkar
Members since
7 Years
Address
Office No. 2, Ground floor, Punit Tower 2, Plot No. 53, Sector 11, CBD Belapur, Navi Mumbai, Maharashtra, 400614, India
soil permeability apparatus in Navi Mumbai
Report incorrect details

































