
Soil Feeding Brick Making Machine
Price Trend: 500000.00 - 5000000.00 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Semi Automatic Brick Making Machine |
| General Use | Making soil bricks for construction purposes |
| Material | Other, Mild Steel |
| Capacity | 3200-4000 Bricks/Hour |
| Weight (kg) | 2400 kg |
| Type | Other, Soil Feeding Brick Machine |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi-Automatic |
| PLC Control | Other, Optional |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Vibration Type | Other, Electric Motor Driven Vibration |
| Vibration Frequency | 4200 R/Min |
| Maximum Pressure | 60-70 Tons |
| Machine Power | 7.5 HP |
| Voltage | 380V / 440V, 3 Phase |
| Dimension (L*W*H) | 2300 mm x 1500 mm x 1700 mm |
| Pallet Size | 950 mm x 600 mm |
| Minimum Height | 75 mm |
| Maximum Height | 229 mm |
| Number of Bricks | 6 / Cycle |
| Feature | Other, High strength bricks, energy efficient, low maintenance |
| Color | Blue & White |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
Company Details
Since day one, we have been offering our precious clients in the construction domain with great support through the medium of our efficient machines. The entire collection of Longer Service Life Soil Brick Making Machines, Hydraulic Fly Ash Brick Making Machines, Automatic Clay Brick Making Machines, etc. is made available to clients in varied specifications, which can be customized on demands of clients. Construction machines are engineered as well as designed to highest standards at our facility. All machines are durable, high performing and easy to maintain.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AASFG4770B1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AASFG4770B1ZG
Coimbatore, Tamil Nadu
Name
Ms. Geethanjali
Members since
6 Years
Address
B No. 256, 9th Street Extension, Gandhi Puram, 100 Feet Road, Near Preethi Medical Center, Coimbatore, Tamil Nadu, 641012, India
concrete brick making machine in Coimbatore
Report incorrect details








































