
Smoked Euclyptus
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Flamingo Veneers
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Other, Smooth, Matt, or Glossy |
| Water Absorption | a%0$?10% |
| Face | Other, Smoked Eucalyptus Veneer |
| Size | 1220 mm x 2440 mm, Custom sizes available |
| Grade | Other , A/A, A/B |
| Core Material | Other, Eucalyptus |
| Glue Type | Other, Melamine, Phenol Formaldehyde |
| Thermal Conductivity | 0.13aEUR"0.15 W/mK |
| Formaldehyde Emission Standards | Other, E1, E0 |
| Tolerance | A+-0.3 mm |
| Back | Other, Smoked Eucalyptus Veneer |
| Usage | Other, Interior and exterior furniture, paneling, cabinetry, doors |
| Feature | Other, Eco-friendly, Durable, Termite Resistant, Dimensional Stability |
| Material | Other, Smoked Eucalyptus Wood |
| Plywood Type | other, Decorative Plywood |
| Thickness | 3 mm to 25 mm |
| Glue | Other, Phenol Formaldehyde |
| Load Capacity | High, suitable for structural applications |
| Moisture Content | 8% A+- 2% |
| Density | 650 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
200
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAACG2713M1ZR
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAACG2713M1ZR
Rohtak, Haryana
Director
Mr Vikash
Members since
16 Years
Address
Address : Rohtak, Haryana, 124021, India
decorative veneers in Rohtak
Report incorrect details











































