
Smoke Machine Leak Detector - 100mm Diameter, Plastic Material | 12v Dc Operating Voltage, 30 Seconds Response Time, Relay Alarm Output
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Detector |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100 mm |
| Material | Plastic |
| Sensitivity | 0.1% |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Certifications | UL, CE |
| Usage | Detects smoke leaks in HVAC systems,industrial machinery, or building environments |
| Features | Smoke detection, Early warning, Photoelectric sensor, Self-monitoring, High sensitivity, Reliable detection, Preventative maintenance, Safety assurance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GAURAV FIRE INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from GAURAV FIRE INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AWJPS1759B1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AWJPS1759B1ZH
Faridabad, Haryana
Partner
Mr. Suresh Kumar
Address
F-283, 1st Floor, Near Balaji Gas, S.G.M. Nagar, Faridabad, Haryana, 121001, India
leak detectors in Faridabad
Report incorrect details







































