
Smoke Extractor Blowers - Blade Material: Aluminum Alloy
Price: 8000.00 INR / Piece
(8000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
8000.00 INR / Piece
Weight :
0.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Voltage | 110-220 Volt (v) |
| Color | Red |
| Power | 1500 Watt (w) |
| Usage | Industrial |
| Type of Fan | Smoke Extractor Blowers |
| Power Mode | Electric |
| Installation Type | Free Standing |
| Blade Material | Aluminum Alloy |
| Product Type | Smoke Extractor Blowers |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year |
| Main Domestic Market | All India, West Bengal |
| Moq | 1 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Brand Name | AEROCON CORPORATION |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Shipping Rate | 0.00 |
| MRP | 8000.00 INR |
| Color | Red |
| Pkg Box Breadth | 0.00 in |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 8000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 0.00 in |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 0.00 in |
| Mop | 1 |
| Weight | 0.00 Tonne |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Aerocon Corporation was founded in the year 1974 by a smart, knowledgeable and enthusiastic engineer who was then working in the widely renowned General Electric Co. of India Ltd. His mission to support masses avail advanced functionality fans at the lowest prices became one of the major reasons for our company receive acclamation in the industry. Today, we are perceived to be the most quality devoted manufacturer of Air Circulator Pedestal Fan, Flameproof Exhaust Fan, DC Cabin Fan, Portable Air Blower, Wind Turbine Ventilator, Tunnel Jet Fan, Bifurcated Axial Flow Fan and a host of other fans. 13
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
30
Establishment
1974
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AEUPM7617P1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AEUPM7617P1ZC
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr. Vibhor Mundhra
Members since
5 Years
Address
26, Malakar Para Road, New Alipore, Kolkata, West Bengal, 700038, India
smoke extraction fan in Kolkata
Report incorrect details


































