
Smoke Detectors
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Diameter | 100mm |
| Material | Plastic |
| Power | 9V battery |
| Alarm Type | Loud sound |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Usage | Detects smoke, alerts occupants of fire |
| Features | Early warning, Fire safety, Smoke detection, Fast response, Easy install |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TECHTRICS TECHNOLOGIES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from TECHTRICS TECHNOLOGIES PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2007
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Operation Manager
Mr. Avinash Salvi
Address
209-210, First Floor, Vashi Plaza, Sector 17, Vashi, Navi Mumbai, Maharashtra, 400703, India
smoke detectors in Navi Mumbai
Report incorrect details
































