
Intelligent Photo Electric Smoke Detector - Compact Design, Enhanced Safety Features, Cost-effective Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Power Source | 24V DC |
| Alarm Sound | 85dB |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS Plastic |
| Standards | UL217 |
| Usage | Detects smoke particles for fire alarm systems in residential and commercial applications |
| Features | Early warning, Smoke detection, Safety ensured, Reliable system, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Packaging Details: As per requirement
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TRIANGLE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from TRIANGLE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
17
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Satish B Tote
Address
28, Shreeji Plaza, Plot No 24, Sector. 25, Nerul (East), Navi Mumbai, Maharashtra, 400706, India
smoke detectors in Navi Mumbai
Report incorrect details




































