
Smoke Detectors
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Detection Type | Photoelectric |
| Power Source | 240V |
| Alarm Sound | 85dB |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications | CE, UL |
| Usage | Detects smoke for fire alarm systems in commercial or residential buildings. |
| Features | Early warning, Fire safety, Reliable detection, Quick response, Easy install |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Regent Rich Capacitors Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from Regent Rich Capacitors Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
GST NO
07AADCR5214K1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AADCR5214K1ZD
New Delhi, Delhi
Marketing Manager
Mr. Nitin Wadhwa
Address
Plot No. F-633, Dwarka Sector-7, Delhi GPO, Palam Extension, Near IGNOU, New Delhi, Delhi, 110075, India
Report incorrect details



































