





Agni Secure Smoke Detector Conventional - Color: White
Price: 413.00 INR / Piece
(350.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
413.00 INR / Piece
Weight :
150.00 Gram
1 Pack Contains :
10
Minimum Pack Size :
5
In Stock
Product Specifications
| Color | WHITE |
| Warranty | 1 YEAR |
| Alarm | Yes |
| Material | Plastic |
| Features | Good Quality |
| Usage | Safety |
| Temperature Range | -10 DegreeCTO +55 Degree Celsius (oC) |
| Weight | 150 400 Grams (g) |
| Delivery Time | 5 Days |
| Price Type | fixed |
| Price | 350.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | WHITE |
| Pkg Box Length | 30.00 cm |
| Mop | 5 |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Pkg Box Height | 5.00 cm |
| Weight | 150.00 Gram |
| Packsize | 10 |
| Currency | INR |
| Moq | 50 |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Brand Name | AGNI SECURE |
| Stock Quantity | 5 |
| Shipping Type | actual |
| Returnable | No |
| MRP | 413.00 INR |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Ordered Packs | 5 |
| Minimum Order Quantity | 50 |
Product Overview
Key Features
LED Indicators: Dualcolor LED (green for normal, red steady during alarm), often 360 visibility via twin LEDs
Features: Includes microprocessor-based processing for false alarm rejection; remote indicator output; easy chamber cleaning; aluminium circuits for interference immunity
Certifications: CE and LPCB approved; some models boast IS-standard compliance and ERTL testing
Company Details
Established in the year of 2018 We ““Fire Guard Service Limited” are Trader and Wholesaler and Distributor of an Fire Extinguisher,Smoke Detector,Fire Fighting Equipments,Fire Alarm Control Panel,Fire Alarm System,etc We direct all our activities to cater theexpectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all Or transactions to keep healthy relations with the customers. For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. Anu, whose continual backing and Drection have been useful to us for attaining exponential development in the current market.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BQIPA7143R1ZC
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BQIPA7143R1ZC
Pune, Maharashtra
owner
Mr. Sachin Rana
Members since
2 Years
Address
Gr. Shop No 5 And 12 C.T.S. Number 473, Sulochana CHS, Tilak Road Pantacha Got, Sadashiv Peth, Pune, Maharashtra, 411030, India
agni smoke detectors in Pune
Report incorrect details

























