
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100 mm |
| Material | ABS plastic |
| Power Source | 9V battery |
| Alert Type | Loud beep |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Usage | Detects smoke for early fire warning in homes and businesses. |
| Operating Temperature | 0-40 °C |
| Certifications | UL 217 |
| Warranty | 1 year |
| Features | Early warning, Fire safety, Life protection, Easy install, Reliable alert |
Product Overview
Key Features
We are providing wide assortment of Smoke Detector. These Smoke Detector are procured from well known vendors. These are processed using high quality raw material under proper supervision. These are available at market leading prices as per client specification.
Company Details
BUTTER FLY ENTERPRISES, Established in 2011 at Jaipur in Rajasthan, is a leading service provider of Surveillance Equipment in India. BUTTER FLY ENTERPRISES is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Surveillance Equipment, BUTTER FLY ENTERPRISES has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Cctv Camera , Latest Model Cctv Camera, Smoke Detector, etc.
Focusing on a customer-centric approach, BUTTER FLY ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from BUTTER FLY ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, BUTTER FLY ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from BUTTER FLY ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AHKPR0272L1ZX
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AHKPR0272L1ZX
Jaipur, Rajasthan
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Ashish Ruhela
Address
No. 29, Parwati Nagar, Near Discipline School, Benad, Jaipur, Rajasthan, 302012, India
smoke detectors in Jaipur
Report incorrect details































