
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Detection Technology | Photoelectric |
| Power Source | Battery |
| Battery Type | Lithium |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Alarm Sound Level | 85dB |
| Dimensions | 100mm dia |
| Material | Plastic |
| Certifications | UL listed |
| Usage | Early fire warning system for homes and businesses |
| Features | Smoke detection, Photoelectric, Low maintenance, Long life battery, Easy install |
Company Details
GANGA FIRE SERVICES, Established in 2007 at Jalandhar in Punjab, is a leading Manufacturer,Distributor,Supplier of Fire-fighting & Fire Protection Equipment in India. GANGA FIRE SERVICES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Smoke Detector, GANGA FIRE SERVICES has made a reputed name for itself in the market with high-quality Automatic Fire Fighting Panels, Automatic-Modular Fire Extinguisher, Co2 Type Fire Extinguisher, etc.
Focusing on a customer-centric approach, GANGA FIRE SERVICES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from GANGA FIRE SERVICES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, GANGA FIRE SERVICES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from GANGA FIRE SERVICES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Establishment
2007
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jalandhar, Punjab
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Gurdeep Singh
Address
Sundar Nagar, Industrial Estate, Jalandhar, Punjab, 144004, India
Report incorrect details






























