
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100mm |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Power Source | 9V battery |
| Alarm Sound | 85dB |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Certification | UL listed |
| Usage | Detects smoke, alerts occupants of fire |
| Features | Fire detection, Early warning, Safety device, Quick response, Easy install |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AACPR7650K1Z9
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACPR7650K1Z9
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. M R Rao
Address
Prospect Chambers, Road No. 317, D. N. Road, Fort, Opposite Thomas Cook Building, Mumbai, Maharashtra, 400001, India
Surveillance Equipment in Mumbai
Report incorrect details



























