
Smoke Detector - Photoelectric Sensing Technology, 9v Battery Operated, Low Maintenance, Long Life, Loud 85db Warning, Instant Test Button
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Source | 9V Battery |
| Sensing Technology | Photoelectric |
| Alarm Volume | 85dB |
| Operating Temperature | 57°C |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |
| Material | Plastic |
| Usage | Fire detection in homes, offices, schools etc. |
| Features | Early warning, Low maintenance, Long life, Loud alarm, Easy testing |
Product Overview
Key Features
extensively used for various institutes, offices, schools, colleges,
hospitals, resorts, apartments, hotels, etc. This is made under
the supervision of experts using tested material and latest machinery as per
the defined standards and norms of the arena. In addition to this, it is also
tested on various quality parameters before the dispatching to the clients.
Therefore, Smoke Detector is
massively demanded and applauded among the prestigious customers of the arena.
Spaced out from this, we also provide this is demanded specifications,
packaging options and sizes.
Features:
- Low maintenance
- Noted quality
- Longer life
- Available in
various sizes
Other
details:
9v Battery operated
Photoelectric Sensing
TechnologyLow Battery Warning
Loud 85dB Warning
Instant Test Button
57A (135A F) Fixed Rate
CE, FCC & RoHS Certified
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHANK-1 TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from SHANK-1 TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Rohit Pandey
Address
B-149, Ground Floor, Sector 17, Vashi Plaza, Vashi, Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
smoke detectors in Navi Mumbai
Report incorrect details







































