
Smoke Detector - Plastic Enclosure, 150mm Diameter, 25mm Thickness | Reliable Fire Indicator For Industrial, Residential, And Commercial Use
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 150 mm |
| Thickness | 25 mm |
| Material | Plastic |
| Power Source | Battery |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Alarm Sound | 85dB |
| Usage | Residential, commercial, industrial fire detection |
| Features | Early warning, Fire safety, Cost-effective, Easy install, Reliable detection |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Mamta Engineering has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from Mamta Engineering at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AHDPD0071G1ZW
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AHDPD0071G1ZW
Mira Bhayandar, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Babul Datta
Address
Plot No. A/303, Evergreen City Phase 2, Mira Bhaynder Road, Near G C C Club Mira Bhayandar, Maharashtra, 401107, India
smoke detectors in Mira Bhayandar
Report incorrect details





































