
Smoke Detector - Aesthetically Designed, Precision-engineered For High Performance And Durability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100 mm |
| Power Source | 9V battery |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Alarm Sound | 85dB |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Usage | Detects smoke, triggers alarm for fire safety |
| Features | Early warning, Fast response, Easy install, Reliable alert, Long lifespan, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GPR Power Solutions (Pvt.) Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from GPR Power Solutions (Pvt.) Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
DGM
Mr. Damodaran
Address
Plot No.76, VGN Mahalakshmi Nagar Extension, No. 5, 2nd Main Road, Thiruverkadu, Chennai, Tamil Nadu, 600077, India
smoke detectors in Chennai
Report incorrect details






































