
Smoke Detector - Innovative Technology With 250 Device Loop Capacity, Large 540-character Display, Versatile Programming Software
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Detection Type | Photoelectric |
| Power Supply | 24V DC |
| Alarm Sound | 85dB |
| Operating Temp | 0-40°C |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS plastic |
| Usage | Detects smoke in buildings, improving safety and fire prevention. |
| Certifications | UL, CE |
| Features | Fire detection, Early warning, Safety assurance, Cost effective, Easy install |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features :
Loop capacity of 250 devices with loop length of 2 km
Provided with intrinsically safe addressable devices including Flame, IR detectors
Large display of 540 character
Versatile programming software of cause and effect for various logic controls
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, E-SECURITY SYSTEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from E-SECURITY SYSTEM at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
GST NO
33AEZPD3066J1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AEZPD3066J1Z7
Chennai, Tamil Nadu
Manager
Mr. Murali M.
Address
#41/49, 1st Floor, Janaki Raman Colony, Main Road, Arumbakkam, Chennai, Tamil Nadu, 600106, India
smoke detectors in Chennai
Report incorrect details







































