
Smoke Detector - Advanced Performance | Low Current Draw, High Air Velocity Stability, Tamper Resistant Base
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | Gray |
| Diameter | 100 mm |
| Material | ABS plastic |
| Sensitivity | 10 µA/m² |
| Power Consumption | 10 mA |
| Operating Voltage | 24V |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Certifications | UL217 |
| Usage | Detects smoke for fire alarm systems in commercial and industrial settings |
| Features | Low current, Stable performance, Tamper resistant, Fire safety, Early warning |
Product Overview
Key Features
* Low current draw
* Stable performance in high air velocities
* Built in tamper resistant base design etc.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MOLLIMAX SUPPLIERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from MOLLIMAX SUPPLIERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1967
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Pankaj Malhotra
Address
168, Gali Bandook Wali, Ajmeri Gate, Delhi, Delhi, 110006, India
safety equipment in Delhi
Report incorrect details










































