
Smoke Detector - 9 To 33v Supply Voltage, 52ma Alarm Current At 24v, Red Led Indication, -20 To +90 Deg. C Operating Temperature
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Supply Voltage | 9-33V |
| Alarm Current (24V) | 52mA |
| Alarm Current (9V) | 17mA |
| Alarm Indication | Red LED |
| Operating Temperature | -20 to +90°C |
| Usage | Detects smoke for fire alarm systems in buildings and homes |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Dimensions | 100mm dia (approx) |
| Material | ABS Plastic |
| Certification | CE |
| Features | Early warning, Fire safety, Reliable detection, Easy installation, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Specifications:-
Supply voltage: 9 to 33V
Alarm current at 24V: 52mA
Alarm current at 9V: 17mA
Alarm indication: Red LED Red LED Red LED
Normal operating temperature:-20 to +90 Deg. C
(no condensation or icing)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Digitals India Security Products has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Digitals India Security Products at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1981
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Mansi Shankar
Address
1B-003, NG Suncity, Phase-I, Thakur Village, Kandivali (East), Mumbai, Maharashtra, 400101, India
smoke detectors in Mumbai
Report incorrect details








































