
Smoke Detector - Photoelectric Sensor, Dc9v Battery Powered, Led Indicator, 85db Alarm Sound, Humidity Resistant Up To 95% Rh, Operating Temp -10 To 45º C
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Sensor Type | Photoelectric |
| Power Supply | DC9V Battery |
| Alarm Current | 10mA |
| Alarm Sound | 85dB |
| Operating Temperature | -10-45°C |
| Operating Humidity | 95% RH |
| Dimensions | 10.7x10.7x3.7cm |
| Usage | Detects smoke for fire alarm |
| Features | Early Warning, Fire Safety, Easy Install, Loud Alarm, Reliable Detection, Long Battery Life |
Product Overview
Key Features
Technical parametersA
Photoelectric sensor
Power supply: DC9V battery
Option current: 20uA
Alarm current: 10mA
Alarm sonority: a Y 85dB
Working temperature: -10-45A C
Working humidity: a 95% RH
LED indicator
Product size: 10.7*10.7*3.7cm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, FIRE SAFE INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from FIRE SAFE INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19BBEPS5192P1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19BBEPS5192P1ZP
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Tanusree Gupta
Address
181/1D, Raja Ram Mohan Roy Road, Kolkata, West Bengal, 700041, India
smoke detectors in Kolkata
Report incorrect details








































