
Smf Battery - High Quality, Long Service Life | Reliable Performance And Optimal Efficiency
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | SMF Battery |
| Dominant Color | Black |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Chemistry | Lead-Acid |
| Dimensions | 350x170x220 mm |
| Weight | 30kg |
| Usage | UPS systems, solar power, emergency lighting, and other applications requiring reliable backup power. |
| Features | Long Life, High Quality, Reliable Power, Durable Design, Competitive Price |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, S. S. Power Systems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from S. S. Power Systems at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AYLPS8115K1ZS
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AYLPS8115K1ZS
Nashik, Maharashtra
Director
Mr. Siddhesh Swami
Address
Plot No. - 1, Royal Park, Bhabha Nagar, Navshakti Chowk, Mumbai Naka, Nashik, Maharashtra, 422009, India
smf battery in Nashik
Report incorrect details
































