
Sieve Shaker Vulcano - Aisi 304 Stainless Steel, Suitable For 5-75 Kg Production Batches, Three-dimensional Motion With Adjustable Speed
Price: 250000.00 INR / Number
(250000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 230V AC, 50 Hz |
| Humidity | Up to 85% RH |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Response Time | Immediate, real-time operation |
| Test Range | 20 Aum aEUR" 125 mm (sieve sizes) |
| Features | Adjustable amplitude, digital timer, robust design, quiet operation |
| Interface Type | Manual/Digital control interface |
| Operating Voltage | 230V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Measuring Range | 20 Aum aEUR" 125 mm |
| Max Height | Approx. 900 mm with stack |
| Temperature | 5AdegC to 40AdegC |
| Display Type | Digital LCD Screen |
| Accuracy | High repeatability and reliable results |
| Application | Particle size analysis and separation |
| Equipment Type | Electromagnetic Sieve Shaker |
| Specimen Size | Up to 200 mm diameter test sieves |
| Mounting Type | Benchtop |
| Usage | Laboratory and industrial material testing |
| Capacity | Up to 8 sieves of 200 mm diameter |
| Machine Weight | About 45 kg |
| Test Speed | Variable, 1-60 rpm |
| Test Stroke | 30 mm amplitude |
| Control Mode | Digital timer and electronic control panel |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Number |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 15 |
| Brand Name | Filtra Vibracion SL, Spain |
| Price | 250000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Number |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Importer, Distributor, Supplier, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2003
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
29AAGCD4887K1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAGCD4887K1ZX
Bengaluru, Karnataka
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr Ganesh
Members since
18 Years
Address
86, First Floor, Gokul Towers, Gokula, Behind M.S. Ramaiah Choultry, M.S. Ramaiah Road, Bengaluru, Karnataka, 560054, India
analytical laboratory instruments in Bengaluru
Report incorrect details






























