
Sieve Shaker
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Sieve Capacity | 7 sieves |
| Sieve Diameter | 20cm |
| Operation | Hand-cranked |
| Material | Steel |
| Color | Blue |
| Height | 100-150cm |
| Weight | 10-15kg |
| Usage | Laboratory and field testing of particulate materials |
| Features | Portable, Sturdy, Manual Operation, Efficient, Affordable |
Company Details
G. A. INTERNATIONAL, Established in 2010 at Roorkee in Uttarakhand, is a leading Manufacturer,Supplier of Testing & Measuring Equipment in India. G. A. INTERNATIONAL is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Sieve Shaker, G. A. INTERNATIONAL has made a reputed name for itself in the market with high-quality Bursting Strength Testers, Sieve Shaker, Tearing Tester, etc.
Focusing on a customer-centric approach, G. A. INTERNATIONAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from G. A. INTERNATIONAL at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, G. A. INTERNATIONAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from G. A. INTERNATIONAL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Roorkee, Uttarakhand
Proprietor
Mr. Nawaz Ahmed
Address
Rampur Road, Near Sagar DawaKhana, Roorkee, Uttarakhand, 247667, India
sieve shaker in Roorkee
Report incorrect details






























