
Sieve Shaker - 385x305x245mm , 50kg Net Weight | 3-d Effect Sieving For Powders, Bulk Materials, And Suspensions
Price: 150000.00 INR / Unit
(150000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Response Time | Immediate upon operation |
| Mounting Type | Tabletop |
| Resolution | As per sieve mesh |
| Application | Particle size analysis, laboratory testing |
| Port Size | Standard sieve diameter: 200 mm |
| Interface Type | Manual controls |
| Measuring Range | 5I1/4m to 25mm |
| Features | Adjustable speed, timer, durable body |
| Frequency | 50Hz |
| Hardness | Steel frame, powder coated |
| Display Type | Analog timer |
| Number of Specimens | Up to 7 sieves |
| Specimen Size | Sieve diameter 200 mm |
| Max Height | Approx. 500 mm |
| Power Supply | 230V AC, 50Hz |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Operating Voltage | 230V |
| Test Range | 5I1/4m to 25mm sieve openings |
| Temperature | Operating range: 5AdegC to 40AdegC |
| Accuracy | A+-1% sieve opening |
| Humidity | Operating up to 85 RH |
| Usage | Laboratory sample separation |
| Capacity | Up to 5 kg per test |
| Machine Weight | Approx. 30 kg |
| Test Speed | Adjustable, up to 2850 rpm |
| Test Stroke | Standard vibration amplitude 1-3 mm |
| Control Mode | Manual/Automatic |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 , , Unit/Units |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | , Unit/Units |
| Stock Quantity | 15 |
| Brand Name | Advance |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ADVANCE RESEARCH INSTRUMENTS CO. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from ADVANCE RESEARCH INSTRUMENTS CO. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1970
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AECPC7777E1ZJ
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AECPC7777E1ZJ
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
C.E.O.
Mr S. Chakraborty
Members since
14 Years
Address
C-22, DDA Shed, Okhla Industrial Area, Phase-I, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details









































