
Sieve Shaker - Metal Build | Ideal For Laboratory Applications
Price: 19000.00 INR
(19000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Temperature Resistance | Up to 60AdegC |
| Shape | Vertical |
| Display Type | Digital Display |
| Control Type | Digital Timer Control |
| Features | Silent operation, Digital timer, Even distribution of particles, Adjustable amplitude, Accommodates up to 8 sieves |
| Speed Range | Variable (100-280 rpm) |
| Accuracy | A+-1 rpm |
| Power Supply | Electric |
| Type | Other, Electromagnetic Sieve Shaker |
| Dimension (L*W*H) | 430 x 500 x 1200 mm |
| Equipment Type | Sieve Shaker |
| Equipment Materials | Stainless Steel, Mild Steel |
| Material | Metal |
| Application | Laboratory |
| Warranty | No |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | NIKE |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 55 |
| Product Unit | 15 , Piece/Pieces |
| Price | 19000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer
Employee Count
10
Establishment
1992
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09ACIPG5100D1Z6
Certification
ISO 9001 : 2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09ACIPG5100D1Z6
Muzaffarnagar, Uttar Pradesh
MD
Mr Amit Goel
Members since
14 Years
Address
No. 65/A, South Civil Line, Mahavir Chowk, Muzaffarnagar, Uttar Pradesh, 251001, India
sieve shaker in Muzaffarnagar
Report incorrect details









































