
Electrical Sieve Shaker - Application: Soil Testing Equipments
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Teknik
In Stock
Product Specifications
| Usage | Soil Testing Equipments |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Application | Soil Testing Equipments |
| Frequency | 50 Hz |
| Core Components | Motor, Sieve Holders, Gears |
| Measurement Range | Up to 75 Micron |
| Feature | Robust construction, smooth operation, lockable sieve cover |
| Product Type | Sieve Shaker |
| Accuracy | High repeatability |
| Capacity | 6 to 8 sieves at a time |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220aEUR"230V AC |
| Model No | SSI-13 |
| Temperature Range | Ambient |
| Equipment Materials | Mild Steel (MS) Body |
| Type | Rotary, Reciprocating |
| Display Type | Analog |
| Dimension (L*W*H) | 430 mm x 300 mm x 340 mm |
| Weight | Approx. 32 kg |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Export Market(s) | Asia, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
Product Overview
Key Features
Sieve Shaker Motorized
Our immaculate range of Sieve Shaker is highly demanded in the market by our eminent customers. These Shakers are designed using excellent metal, which provides exceptional durability level with long lasting feature. Clients can avail in in various sizes, designs and shapes as per need with proper customization. Our experts design these trainers in complete adherence to the international standards so that we successfully meet the expectations of our patrons.
Two types of sieve shaker available with us
SIEVE SHAKER
Use:
Electrically shake aggregates on sieves.
High frequency sieve shaker
Electric operated 220 V-AC, 200 Watt.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Members since
14 Years
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
sieve shaker in Ambala Cantt
Report incorrect details







































