
Sieve Set For Coarse Aggregate
Price: 500.00 INR / Piece
(500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Resolution | As per mesh size selected |
| Hardness | Hard Stainless Steel/Brass Frame |
| Mounting Type | Free Standing/Tabletop |
| Temperature | Room Temperature (Ambient) |
| Specimen Size | Aggregate size as per sieve diameter |
| Test Range | Coarse Aggregates (usually 4.75 mm and above) |
| Features | Durable, corrosion-resistant, precise mesh sizes, stackable |
| Accuracy | As per IS:460 standards for sieves |
| Response Time | Immediate (Manual Process) |
| Port Size | Diameter varies (each sieve has different dia.) |
| Equipment Type | Sieve Set for Coarse Aggregate |
| Automation Grade | Manual |
| Max Height | Approx. 40-60 cm when stacked |
| Number of Specimens | As per requirement (multiple sieves stacked) |
| Application | Grading, Particle size distribution of coarse aggregates |
| Measuring Range | 4.75 mm to 80 mm (subject to sieve types supplied) |
| Usage | Laboratory Testing of Aggregate Size Distribution |
| Capacity | Can handle up to 1-5 kg sample per run |
| Machine Weight | 3 kg to 7 kg (approx. for full set) |
| Test Speed | Not Applicable (Manual Operation) |
| Control Mode | Manual |
| Returnable | No |
| Brand Name | Sami Lab Tek |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Price | 500.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Manufacturer of Soil Testing Equipment, Cement Testing Equipment, Concrete Testing Equipment, Aggregate Testing Equipment, Bitumen Testing Equipment, Asphalt Testing Equipment, Survey Instruments, Leveling Instruments, Civil Lab Equipment etc
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2026
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
36AVTPM1866A1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AVTPM1866A1ZE
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr Daniel
Members since
1 Years
Address
Block No:38, Plot No:7A, Auto Nagar, Hayathnagar, Hyderabad, Telangana, 500070, India
coarse sieve in Hyderabad
Report incorrect details






















