


Sieve Segregation Test Set - Accuracy: A 1 Mm
Price: 14500.00 INR / Piece
(14500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
14500.00 INR / Piece
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Humidity | Less than 85% RH |
| Test Range | Standard Concrete Mixes |
| Specimen Size | 150 mm diameter x 150 mm height |
| Frequency | 50 Hz |
| Port Size | 50 mm |
| Mounting Type | Benchtop |
| Display Type | Analog Scale |
| Accuracy | A+-1 mm |
| Temperature | 5AdegC to 40AdegC |
| Response Time | Immediate |
| Interface Type | Mechanical Switch |
| Usage | Concrete Testing Equipment |
| Resolution | 0.1 mm |
| Operating Voltage | 230 V |
| Power Supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Max Height | 400 mm |
| Product Type | Sieve Segregation Test Set |
| Measuring Range | Up to 10 mm particle |
| Number of Specimens | 1 |
| Application | Concrete Segregation Test |
| Features | Robust Construction, Easy Disassembly |
| Equipment Type | Sieve Segregation Test Set |
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 10 L |
| Machine Weight | 18 kg |
| Test Speed | 60 RPM |
| Test Width | 350 mm |
| Test Stroke | 150 mm |
| Control Mode | Manual |
| Voltage | 230 Volt (v) |
| FOB Port | Ahmedabad |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 4 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Wooden Box / Corrugated Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001 : 2015 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | EIE |
| Price | 14500.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| MRP | 14500.00 INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Testing & Measuring Equipment from EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
140
Establishment
1977
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AABCE4018L1ZU
Payment Mode
Delivery Point (DP)
Certification
5564633
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABCE4018L1ZU
Ahmedabad, Gujarat
Managing Director
Mr Kunal Parikh
Members since
16 Years
Address
LS 1098, Near Mahakali Temple, Kubadthal, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
concrete testing equipment in Ahmedabad
Report incorrect details






































