
Sietz Filter - Stainless Steel, 3 Cm To 14 Cm Sizes | Effective Liquid Filtration For Pharmaceutical Lab Equipment With Filter Pads
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Teknik
In Stock
Product Specifications
| Power Source | Manual / Electric (as required) |
| Temperature Range | Up to 120AdegC |
| Application | Pharmaceutical Lab Equipment |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Core Components | Filter housing, gaskets, support plate, filter sheets |
| Accuracy | Up to 0.2 micron filtration |
| Product Type | Sietz Filter |
| Capacity | Varies by model (standard: 10 L/min to 100 L/min) |
| Automation Grade | Manual / Semi-Automatic |
| Voltage | 220-240 V |
| Measurement Range | 0.2 to 50 microns |
| Model No | Sietz Filter Standard |
| Feature | High-efficiency solid-liquid separation |
| Usage | Pharmaceutical Lab Equipment |
| Equipment Materials | Stainless Steel 304/316 |
| Type | Sietz Filter |
| Display Type | NA (Manual Operation) |
| Dimension (L*W*H) | 600 x 500 x 1200 mm (Typical) |
| Weight | Approx. 25-70 kg (depending on capacity) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Export Market(s) | Asia, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
Product Overview
Key Features
Sietz Filter (P-S4) :
Sietz Filter : For use with filter pads clarification and sterilization Seltz filters made from solid stainless steel bar are specially designed for effective filteration of all types of liquid in various laboratories, when filter pads are employed with they remove all matters and even particle of cellodie nature liquids.
Available in following capacities :
14 cm to take 140 mm filterpad cap. 500 ml.
6 cm to take 60 mm filterpad cap. 60 ml.
3 cm to take 30 mm filterpad cap. 30 ml.
Filter pad of 25 Nos. : 3 cm., 6 cm. and 14 cm.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Members since
14 Years
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
pharmaceutical equipment in Ambala Cantt
Report incorrect details


































