
Siemens S7 300 Module 6es7 153-2ba02-0xb0
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Feature | Hot Swapping of modules, Fail-safe operation |
| Overheating Protection | YES |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Humidity % | 5% to 95% (non-condensing) |
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Front connector for bus communication |
| Surface Finish | Matte |
| Insulation Material | High Grade Plastic |
| Operating Temperature | 0AdegC to 60AdegC |
| Efficiency | High system availability |
| Product Type | IM 153-2 Interface Module |
| Application | Distributed I/O connection, SIMATIC S7-300 system |
| Protection Level | Other, Overvoltage and short-circuit protection |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Approximately 4.8 W |
| Color | Grey |
| Dimension (L*W*H) | 125 mm x 35 mm x 117 mm |
| Weight | approx. 400 g |
| Size | Standard S7-300 module size |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Material | Industrial Plastic, Metal |
| Connection Type | Backplane bus, PROFIBUS-DP |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details

































