


Siemens S5 Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Efficiency | > 90% |
| Power Factor | High Power Factor |
| Humidity % | 5% to 95% (non-condensing) |
| Connector Type | Module-Specific Terminal Block |
| Shape | Rectangular Module |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Insulation Material | Industrial Grade Plastic |
| Overheating Protection | Other, Available |
| Surface Finish | Matte / Standard Industrial |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0AdegC to +60AdegC |
| Feature | Modular, Reliable, Expandable |
| Product Type | Industrial Automation Module (PLC Component) |
| Application | PLC System Expansion, Automation Control |
| Protection Level | Other, Standard Industrial Protection |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC / 120/230 V AC (Model-specific) |
| Energy Consumption | Low Power Consumption |
| Output Type | Relay / Transistor (Model-specific) |
| Color | Beige |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 15 cm x 4 cm x 13 cm |
| Weight | Approx. 350 g |
| Phase | Single Phase / Multi Phase (As per model) |
| Input Voltage | 24 V DC / 120/230 V AC (varies by model) |
| Size | Compact Module Size |
| Connection Type | Screw Terminal / Plug-in |
| Material | High-grade Industrial Plastic with PCB Components |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details






















