












































Siemens S5 Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Feature | High Reliability, Easy Installation |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0AdegC to 60AdegC |
| Overheating Protection | YES |
| Surface Finish | Matte |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Connector Type | Plug-in Terminal Block |
| Humidity % | 5% to 95% Non-Condensing |
| Efficiency | High |
| Product Type | PLC Module |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| Protection Level | Other, Standard |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | Low Power Consumption |
| Output Type | Digital/Analog Output (Model Specific) |
| Color | Grey/Black |
| Dimension (L*W*H) | 155 x 80 x 35 mm (approx) |
| Weight | Approx. 350 g |
| Size | Standard Siemens S5 Size |
| Input Voltage | 24V DC |
| Phase | Single Phase |
| Material | Industrial Grade Plastic and Metal |
| Connection Type | Screw/Clamp Terminal |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details

































