


Siemens S5 Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Matte |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Humidity % | 5% to 95% (non-condensing) |
| Overheating Protection | Other, Integrated Thermal Protection |
| Feature | Modular, Expandable |
| Efficiency | High |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Insulation Material | High-grade Polycarbonate |
| Operating Temperature | 0AdegC to +60AdegC |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) Module |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| Protection Level | Other, Standard |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz Rated Frequency |
| Rated Voltage | 24V DC (typical), model dependent |
| Energy Consumption | Low Power Consumption |
| Output Type | Relay/Transistor (model specific) |
| Color | Beige |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 130 x 80 x 40 mm |
| Weight | Approx. 250 g |
| Size | Compact |
| Input Voltage | 24V DC |
| Connection Type | Terminal Connection |
| Material | Industrial-grade Plastic & Metal |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details

































