
Semi Automatic Lv And Hv Winding Machine - Max Speed 200, 230v Ac Power Source | High Speed, Low Energy Consumption, Electric Drive Type
Price: 64900.00 INR / Set
(55000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
64900.00 INR / Set
Weight :
65.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | LV and HV Winding Machine |
| General Use | LV and HV Winding Work |
| Weight (kg) | 65.00 Kilograms (kg) |
| Power Source | Electric |
| Drive Type | Electric |
| Feature | High Speed, Low Energy Consumption |
| Payment Terms | Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Gujarat |
| Price | 55000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Shipping Rate | 5.00 |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| MRP | 64900.00 INR |
| Weight | 65.00 Kilogram |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 30.00 in |
| Mop | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Unit Type | Set/Sets |
| Returnable | No |
| Brand Name | AMBITION |
| Max Quantity | 100 |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Height | 20.00 in |
| Pkg Box Length | 30.00 in |
| Product Unit | 1 Set/Sets |
| Stock Quantity | 100 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Product Details:-
Automatic Grade : Semi Automatic
Design : Customized
Max Speed : 200
Power Source : 230V AC
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Eagle Power Products has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Coil Winding Machines in bulk from Eagle Power Products at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
6
Establishment
1991
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24BTMPG3238E1ZX
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001: 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BTMPG3238E1ZX
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Kamlesh Kamlesh
Address
Office No. 10/11, Mavdi Plot, Opp. New Dilip Machine, Near Royal Pan Rajkot, Gujarat, 360004, India
automatic winding machine in Rajkot
Report incorrect details





































