
Semi Automatic Strapping Machine - Advanced P.c.b. Control System | One Touch Operation, Perfect Welding Heater Plate, Quality Electromagnetic Clutch Transmission, Top Safety Focus
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 220V |
| Dimensions | 500x400x300 mm |
| Weight | 50 kg |
| Strapping Material | Steel |
| Strap Width | 15mm |
| Usage | Packaging, bundling and securing of materials, products, or goods |
| Warranty | 1 year |
| Features | Easy operation, PCB control, Perfect welding, Safe operation |
Product Overview
Key Features
* ONE TOUCH AND EASY OPERATION.
* ADVANCE P.C.B. CONTROL SYSTEM.
* PERFECT WELDING HEATER PLATE.
* QUALITY ELECTROMAGNETIC CLUTCH TRANSMISSION.
* TOP SAFETY CONCERN.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SREENIVAASA PACKAGES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from SREENIVAASA PACKAGES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. R. Kannan
Address
3RD FLOOR, DR. RAJIVI TOWER, # 231, PURASAIWALKAM HIGH ROAD, PURASAIWALKAM, Chennai, Tamil Nadu, 600007, India
automatic strapping machine in Chennai
Report incorrect details




































