
Automatic Box Strapping Machine - Stainless Steel, 900x570x735 Mm, Green | Frequency Speed Control, Adjustable Tension Up To 45 Kg, 1.5 Sec Cycle Time, Portable Design
Price: 82010.00 INR / Piece
(69500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
82100.00 INR / Piece
Weight :
110.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Green |
| Type | Packaging Line |
| Material | METAL,Steel |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Frequency Speed Control |
| Drive Type | Electric |
| Power | 500 Watt (w) |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Weight (kg) | 110 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 900*575*780 Millimeter (mm) |
| Payment Terms | Cheque |
| Supply Ability | 20 Per Week |
| Delivery Time | 01 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Odisha, Assam, Nagaland, West Bengal, Mizoram, Manipur, Bihar, Jharkhand |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Brand Name | SHREE RAJ INTERNATIONAL PVT LTD |
| MRP | 82100.00 INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Shipping Type | actual |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 60.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 100 |
| Shipping Rate | 7.00 |
| Mop | 1 |
| Price | 69500.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Length | 93.00 cm |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Color | Green |
| Pkg Box Height | 80.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Weight | 110.00 Kilogram |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
1992
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AADCS8935Q1ZD
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AADCS8935Q1ZD
Kolkata, West Bengal
Partner
Mrs Babita Jain
Members since
5 Years
Address
216/3a, 1st Floor, Gitanjali Building, A.J.C.Bose Road, Mullick Bazar, Kolkata, West Bengal, 700017, India
automatic strapping machine in Kolkata
Report incorrect details








































