
Lubricated Semi Automatic Spray Dryer
Price: 95000.00 INR / Unit
(95000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 7.5 kW |
| Pressure | 2-6 bar |
| Basket Volume | 50 L |
| Fan Capacity | 2000 m3/hr |
| Dimension (L*W*H) | 2500 x 1000 x 2100 mm |
| Air Flow | 1800-2000 m3/hr |
| Place of Origin | India |
| Noise Level | Less than 70 dB |
| Temperature | Up to 300AdegC |
| Power Mode | Other, Semi Automatic |
| Drive | Electric |
| Basket Diameter | 500 mm |
| Power Input | Three Phase |
| Heating Power | other, 6 kW |
| Power Consumption | 7.5 kW |
| Inlet Oil Content | <20 ppm |
| Inlet Temperature | 150-300AdegC |
| Usage | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Lubrication Type | Lubricated |
| Voltage | 415 V |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Price | 95000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | JYOTILING INDUSTRY PRIVATE LIMITED |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Stock Quantity | 15 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
50
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAFCJ1260R1ZB
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFCJ1260R1ZB
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Mehar Sinha
Members since
5 Years
Address
Shop No. 153, FF 472 473 96/1, Pushkar Indl Est-2, PH-1, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
spray dryers in Ahmedabad
Report incorrect details

































