
Semi Automatic Spices Packing Machine - Multi Color, Prolonged Service Life, Space Efficient | Highly Efficient, Least Maintenance, Quality Tested
Price: 380000.00 INR / Piece
(380000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 70x50x150cm |
| Power | 220V |
| Weight | 150kg |
| Capacity | 50kg/hr |
| Packaging Type | Bags |
| Automation | Semi-Automatic |
| Features | Easy Operation, Durable Build, Space Saving, Low Maintenance, High Efficiency, Precise Packing, Versatile Use |
| Color | Other, Multi color |
| Type | Other, Spices packing machine |
| Feature | Highly Efficient |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Brand Name | PACKING MACHINERY WORKS |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Color | Other, Multi color |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 380000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Prolonged service life.
Space efficient.
Least maintenance needed.
Tested on various quality parameters.
Company Details
Established as a Proprietorship firm in the year 2022, we “Packing Machinery Works” are a Manufacturer and Service Provider of a wide range of Automatic Weighing Machines, Flow Wrap Packaging Machine, Pneumatic Liquid Filling Machine etc.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider
Employee Count
15
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33DTWPP4547M1ZQ
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33DTWPP4547M1ZQ
Salem, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Rajendran Prabhakaran
Address
292 Old No 292/2, Kitchipalayam, Neelambal Thottam, Salem, Murugappa Nagar, Salem, Tamil Nadu, 636015, India
Report incorrect details




























