
Semi Automatic Soya Milk Machine - Material: Stainless Steel
Price: 130000.00 INR / Piece
(130000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Function Type | Mixing Other, Multi-Functional |
| Machine Type | Semi Automatic Soya Milk Machine |
| Operating Temperature | 0-100AdegC |
| Heating Method | Electric / Steam |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Single / Three Phase |
| Noise Level | Low |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Color | Other, Silver |
| Power Source | Electric |
| Feeding System | Manual / Hopper Feed |
| Speed Mode | Variable |
| Features | Stainless Steel Construction, Anti-corrosive, Durable |
| Product Type | Soya Milk Processing Equipment |
| General Use | Soya Milk Extraction and Processing |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Soya Milk Extractor |
| Capacity | 50 to 500 Liters Per Hour |
| Weight (kg) | 100-250 kg |
| Product Shape | Other, Rectangular |
| Automatic | Yes |
| Computerized | No |
| Control System | Semi Automatic |
| Installation Type | Other, Table Top / Floor Mounted |
| Power | 2 to 5 kW |
| Dimension (L*W*H) | 900 x 600 x 1200 mm |
| Raw Material | Other, Soybean |
| Voltage | 220-440 Volt (v) |
| Feature | Other, Easy To Operate, Low Maintenance, High Efficiency |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | KSP EQUIPMENTS |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Other, Silver |
| Price | 130000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
10
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AFQPV1993L1ZH
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AFQPV1993L1ZH
Ballabgarh, Haryana
MD
Mr Kalpesh Verma
Members since
8 Years
Address
Near CBL GYM, 90 meter road, Jio Tower, IMT Sector 68 Faridabad, Ballabgarh, Haryana, 121004, India
soya milk machine in Ballabgarh
Report incorrect details


































