
Semi Automatic Shrink Wrapping Machine - Semi-automatic Design For Low & Medium Capacity, I-sealing System For Precise Heat Control - Enhanced Sealing Quality & Process Accuracy
Price: 175000.00 INR / Unit
(175000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue & Grey |
| Type | Semi Automatic Shrink Wrapping Machine |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 15-20 Packs per minute |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, PLC Based |
| Shrink Speed | Adjustable up to 20 m/min |
| Air Pressure | 6-8 kg/cmA2 |
| Roll Diameter | Max 300 mm |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Dimension (L*W*H) | 1950 x 775 x 1450 mm |
| Weight | Approx. 150 kg |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Brand Name | CPS CREATIVE PACKAGING SYSTEMS PRIVATE LIMITED |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | Blue & Grey |
| Price | 175000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAJCC7275K1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAJCC7275K1ZA
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Business Manager
Mr. Purushothaman D.
Address
No. 195/A, Somji Bhai Nagar, Service Road, Kallikuppam, Ambattur, Chennai, Tamil Nadu, 600053, India
automatic shrink wrapping machines in Chennai
Report incorrect details


































