
Semi Automatic Sheet Former Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Global Enterprises
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 1500x800x1200 mm |
| Power | 3 kW |
| Weight | 500 kg |
| Material | Steel |
| Production Rate | 100 sheets/hr |
| Sheet Size | A4 |
| Usage | Forms sheets from various materials such as paper, plastic, and metal. Ideal for small to medium-sized businesses needing efficient and semi-automatic sheet production. |
| Safety Features | Emergency Stop |
| Features | Sheet Forming, Semi-Automatic, Efficient Operation, Durable Design, Easy Maintenance |
| Payment Terms | Western Union, Others, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cheque |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Export Market(s) | North America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Western Europe, Asia, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
45
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AVXPP9958N1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AVXPP9958N1ZY
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Sanjay Kumar
Members since
3 Years
Address
Plot No- B-446, Sitapura Industrial Area, Near Fire Briged Office, Jaipur, Rajasthan, 302022, India
automatic test equipment in Jaipur
Report incorrect details

































