
Semi Automatic Sheet Former
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Global Enterprises
In Stock
Product Specifications
| Power | 220V |
| Dimensions | 1000x800x1500mm |
| Material | Stainless steel |
| Weight | 150kg |
| Speed | Variable |
| Accuracy | +/- 0.1mm |
| Usage | Forms sheets of various materials, such as plastic or metal for industrial applications. |
| Features | Sheet forming, Semi-automatic, Precise control, Efficient process, High quality |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Global Enterprises emerged in the market with the dream to provide its customers with a remarkable range of machines, equipment and tools. As a Manufacturer and Wholesaler/Distributor, we offer Bursting Strength Tester, Digital Bursting Strength Tester, Bursting Strength Tester Double Head Pneumatic, Semi Automatic Sheet Former Machine, Digital Humidity Meter and Boiler Automation are few to name. Each member of our team has contributed his best for providing best solutions to the problems of our clients. Their main aim is to render new ideas to our buyers by offering them top-of-the-line products and services. We are excelling in this domain because of the strong team that we hired. This team of ours involves fifty hard working person
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
45
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AVXPP9958N1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AVXPP9958N1ZY
Rating
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Sanjay Kumar
Members since
3 Years
Address
Plot No- B-446, Sitapura Industrial Area, Near Fire Briged Office, Jaipur, Rajasthan, 302022, India
transformer test equipment in Jaipur
Report incorrect details































