
Semi Automatic Screw Capping Machine - Color: Stainless Steel Finish
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Rating | Standard per industrial norms |
| Frame Type | Stainless Steel Frame |
| Operating Temperature | Ambient temperature |
| Connectivity Options | Stand-alone operation |
| Accuracy | High accuracy for screw capping |
| Lubricating System | Manual lubrication |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Noise Level | Low noise operation |
| Machine Type | Semi Automatic Screw Capping Machine |
| Features | Compact design Easy operation Durable construction |
| Product Type | Other |
| Technology | Other, Semi-automatic screw capping technology |
| Power Source | Other |
| Power | Electric |
| Surface Treatment | Other, Polished stainless steel |
| Dimension (L*W*H) | As per image specifications |
| Weight (kg) | Approximately 50 kg |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Warranty | 1 year |
| Production Capacity | As per specific model |
| Usage & Applications | Industrial bottle capping |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
60
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAECB8358B1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAECB8358B1ZW
Ahmedabad, Gujarat
Sales Marketing Manager
Mr. Jigar Modh
Members since
4 Years
Address
Plot No.11-C, Ramdev Estate, Phase-IV, G.I.D.C Vatva, Vinzol Road, Ramol, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
screw capping machine in Ahmedabad
Report incorrect details


































