
Semi Automatic Screen Printing Machine
Price: 70800.00 INR / Number
(60000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
70800.00 INR / Number
Weight :
120.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color Management | Other |
| Type | Screen Printing Machine |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 700 Pcs/hr |
| Printing Speed | 10 m2/hr |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Print Direction | Other |
| Ink Type | Other |
| Control System | Human Machine Interface |
| Power | Single Phase Volt (v) |
| Size | 30"*20" |
| Weight (kg) | 120 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 100*95*140 Centimeter (cm) |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | Bubble wrapping / Wooden Box Packing |
| Main Domestic Market | Andhra Pradesh, South India, Karnataka, Kerala, Tamil Nadu, Pondicherry |
| Certifications | ISO Certified |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 100.00 cm |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | actual |
| Stock Quantity | 1 |
| Price | 60000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 95.00 cm |
| Brand Name | Shri Sairam Engineering |
| Unit Type | Number |
| MRP | 70800.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 140.00 cm |
| Color Management | Other |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Weight | 120.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
We Shri Sairam Engineering as a manufacturing company still providing our best performance for our customers. Having been awarded the Sigaram excellence Award in the year 2019. We have never failed to give best service for our customers. We are providing free on-site training and raw materials for all of our machine.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33GNDPS5905Q1ZB
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33GNDPS5905Q1ZB
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Shiju Krishnan Kutty
Members since
4 Years
Address
12, Nandhini Nagar, Balusamy Nagar, Coimbatore, Tamil Nadu, 641027, India
bag printing machine in Coimbatore
Report incorrect details
































