
Semi Automatic Sanitizer Bottle Capping Machine
Price: 80000.00 INR / Piece
(80000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Filling Range | 50 ml - 1 L |
| Usage | Industrial & Pharmaceutical |
| Power Supply | Single Phase |
| Features | Precise Capping, Adjustable Height |
| Application | Sanitizer Bottle Capping |
| Color | Silver |
| Noise Level | < 70 dB |
| Type | Other, Sanitizer Bottle Capping Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, Easy Operation, Low Maintenance |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Capping Machine |
| Capacity | 24 BPM |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, Push Button Panel |
| Drive Type | Other, Electric Motor |
| Power | 0.5 HP |
| Voltage | 230 V |
| Weight (kg) | 100 kg |
| Dimension (L*W*H) | 850 x 650 x 1800 mm |
| Sealing Type | Other, Screw / ROPP Cap |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Color | Silver |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 80000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | AARVI ENGINEERING |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
AARVI ENGINEERING is pioneer in the field of designing, manufacturing and exporting of Automatic And Semi-Automatic Liquid Filling and Packaging Machines , Sticker Labeling Machines and Shrink Sleeve Applicator, Steam Shrink Tunnel etc. In the field of designing and manufacturing packaging machines including oil filling Machine line, Automatic And Semi-Automatic ROPP Capping machine,Automatic And Semi-Automatic Screw Capping machine, Shrink Sleeve Applicator,Automatic And Semi-Automatic Sticker labeling machine, are Suitable to deliver Optimum Performance in the packaging line in different industries including Pharmaceuticals, Distilleries & Breweries, Cosmetics & Toiletries, Lube & Edible Oil, Pesticides, Food & Ancillaries and others. Our team of quality experts works round the clock to ensure the Industrial Machines are manufactured in compliance with the international quality norms & standards. Also, our team tests these machines on various parameters such as functionality, durability, sturdiness, corrosion resistance, efficiency, etc. before their final dispatch.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
12
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24CSZPP3803P1ZU
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CSZPP3803P1ZU
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Dharmesh Patel
Members since
1 Years
Address
52, Supreme Industrial Estate, B/h Zaveri Estate, Kathwada, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
bottle capping machine in Ahmedabad
Report incorrect details
































