
Stainless Steel Semi Automatic Samosa Making Machine
Price: 85000.00 INR / Number
(85000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Speed Mode | other, Adjustable |
| Machine Type | Semi Automatic Samosa Making Machine |
| Heating Method | Not Applicable (No Frying) |
| Noise Level | Low |
| Color | Other |
| Frequency | 50 Hz |
| Features | Uniform Shape, Hygienic Process, Easy Operation |
| Phase | Single/Three Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
| Function Type | Mixing Other, Forming, Filling, & Sealing |
| Operating Temperature | Ambient |
| Feeding System | Manual/Automatic |
| Product Type | Automatic Samosa Making Machine |
| General Use | Making Samosa |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Food Processing Machine |
| Capacity | 2000-3000 samosas/hour |
| Weight (kg) | Approx. 250 kg |
| Product Shape | Other, Triangle (Samosa) Shape |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, Semi Automatic Control Panel |
| Installation Type | Other, Free Standing |
| Voltage | 220-240 V |
| Power | 1.5 kW |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 2000 x 600 x 1350 mm |
| Raw Material | Other, Dough and Stuffing |
| Feature | Other, Easy To Operate, Uniform Samosa Formation |
| Currency | INR |
| Price | 85000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Number |
| Color | Other |
| Moq | 1 |
| Brand Name | KOVAI LAKSHMI |
| Product Unit | 1 Number |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 15 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AZFPR2046F1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AZFPR2046F1ZL
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Marketing Manager
Mr Saravanan
Members since
13 Years
Address
66B, Sri Lakshmi Nagar, Thanneer panthal Road, Peelamedu, Coimbatore, Tamil Nadu, 641004, India
samosa making machine in Coimbatore
Report incorrect details
































