
Semi Automatic Round Screen Printing Machine - 200 Kg Weight | Efficient And Reliable Printing Solution For Diverse Applications
Price: 236000.00 INR / Piece
(200000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
452000.00 INR / Piece
Weight :
20.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color Management | Other, Manual Registration |
| Type | Semi Automatic Round Screen Printing Machine |
| Material | Mild Steel Body with Stainless Steel Components |
| Capacity | 400 - 800 Pieces per Hour |
| Printing Speed | Approx. 700 Prints per Hour |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Other, Semi Automatic |
| Plate Type | Other, Screen Plate |
| Print Direction | Other, Unidirectional (Rotational) |
| Ink Type | Other, UV/ Solvent/ Water-based Inks |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Working Temperature | 5C to 40C |
| Power | 0.5 HP Motor, 220V, 50Hz |
| Size | Standard (Suitable for various bottle and container diameters) |
| Width | Varies as per Model - Approx. 700 mm |
| Weight (kg) | 200 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 1200 x 700 x 1400 mm |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 40.00 cm |
| Stock Quantity | 10 |
| Shipping Type | free |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 30.00 cm |
| Price Type | fixed |
| MRP | 452000.00 INR |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 25.00 cm |
| Weight | 20.00 Kilogram |
| Brand Name | PEARL PRINT PACK |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color Management | Other, Manual Registration |
| GSTIN | 18% |
| Min Quantity | 1 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PEARL PRINT PACK has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Printing Machinery from PEARL PRINT PACK at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AIBPS2560A1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AIBPS2560A1ZQ
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Jagdeep Singh
Members since
11 Years
Address
Plot No-13, Gali No-1, Saroorpur Industrial Area, Faridabad, Haryana, 121004, India
rotary screen printing machine in Faridabad
Report incorrect details

































