
Semi Automatic Pouch Packing Machine
Price: 125000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Filling Range | 50-250 g |
| Features | Stainless steel body, precise filling |
| Noise Level | Low Noise |
| Usage | Liquid, semi-liquid products |
| Power Supply | Single Phase, 50 Hz |
| Application | Pouch Packing |
| Type | Other, Semi Automatic Pouch Packing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, Easy operation and maintenance |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Filling Machine |
| Capacity | 40-60 packs/min |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Other, Semi Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Power | 1.5 kW |
| Voltage | 220 V |
| Weight (kg) | 85 kg |
| Dimension (L*W*H) | 650 x 700 x 1550 mm |
| Color | Other, Silver & Blue |
| Sealing Type | Other, Three Side Seal |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 12 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MAHAKAAL ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Packaging Machine from MAHAKAAL ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
3
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09GRRPK9477D1ZW
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09GRRPK9477D1ZW
Varanasi, Uttar Pradesh
Proprietorship
Mr. Amresh Vishwakarma
Address
B No. R-C-K-D C33/20, Chhittupur Road, Varanasi, Uttar Pradesh, 221001, India
automatic pouch packing machines in Varanasi
Report incorrect details

































