
Semi Automatic Polarimeter
Price: 200000.00 INR / Number
(200000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Max Height | 250 mm (with tube installed) |
| Display Type | Digital LED Display |
| Mounting Type | Benchtop |
| Number of Specimens | Single per measurement |
| Interface Type | RS-232 Serial |
| Gas Pressure | Ambient |
| Power Supply | 230V AC, 50/60 Hz |
| Response Time | Less than 2 sec |
| Equipment Type | Semi Automatic Polarimeter |
| Specimen Size | Standard polarimeter tube (100mm, 200mm length) |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Accuracy | A+-0.01Adeg |
| Measuring Range | -180Adeg to +180Adeg |
| Features | User-friendly keypad, clear LED readout, rapid measurement |
| Humidity | Up to 85% RH |
| Test Range | -180Adeg to +180Adeg optical rotation |
| Temperature | 10AdegC to 40AdegC |
| Port Size | Standard Optical Port |
| Resolution | 0.01Adeg |
| Operating Voltage | 230V AC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Application | Measurement of optical rotation of substances |
| Usage | Laboratory analysis, pharmaceutical quality control |
| Capacity | Single tube |
| Machine Weight | Approx. 12 kg |
| Test Speed | Manual or selectable |
| Test Width | Standard tube diameter up to 200 mm |
| Test Stroke | Up to 220Adeg |
| Control Mode | Semi-Automatic |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Number |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Number |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
For ease of matching the instrument features dual operational speeds, one is Step Mode for final matching of the image and the other is the Fast Mode for coarse adjustments. Another important features is the Memory function that allows the user to store upto 5 readings along with the Temperature, Date and Time. The user can, at any point of time retrieve the readings for further printing, analysis etc. The instrument uses a high power Integrated/Tungsten Light Source with filters which is cheap and easy to use. It offers immediate start-up without any warm up period. There is an optional Parallel Printer Port where a standard Dot Matrix printer can be attached.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ADVANCE RESEARCH INSTRUMENTS CO. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from ADVANCE RESEARCH INSTRUMENTS CO. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1970
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AECPC7777E1ZJ
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AECPC7777E1ZJ
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
C.E.O.
Mr S. Chakraborty
Members since
14 Years
Address
C-22, DDA Shed, Okhla Industrial Area, Phase-I, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details



























